Kontakt: +421 904 667 767 / ivet@ivet.sk

raw torty - recepty

Vyrobiť tieto dezerty nie je žiadna zložitá veda. Dôležitá je však určite príprava a potom to ide ako “po masle”. Rada by som preto zhrnula zopár všeobecných doporučení/informácií odo mňa ešte pred tým ako sa pustíš do výroby.

Doporučujem si určite prečítať najskôr informácie ohľadom surovín, kde sa dozvieš veľa dôležitého. Potom už budeš rozumieť, aké suroviny k výrobe je ideálne použiť.

⇒ Plnky vieš pripraviť buď v nádobe a mixovať pomocou tyčového mixéra alebo v bežnom mixéri vo vysokej nádobe. Ale taktiež ak máš food processor s nožmi, tak aj v tom. Rozdiel môže byť trošku v štruktúre, ale na chuti to nijak neuberie!

⇒ Receptúry sú nanormované na veľkosť 6 až 8 porcií vo forme s priemerom 18cm. Pokiaľ chceš vyrábať väčšiu veľkosť, taká klasická na oslavy 12 až 16 porcií, jednoducho dávku zdvojnásob. 

⇒ Nezabudni, že kešu orechy je potrebné namočiť pred výrobou do vody aspoň na 8 hodín, aby dostatočne napučali. 

⇒ V receptoch sa stretneš s pojmom “napučené kešu” – to znamená, že je to váha orechov už po čase potrebnom na namočenie vo vode. Dôležitá pomôcka je, že približne 100g suchých kešu orechov sa zmení na cca 130g napučených. V poznámke dole pod receptom ti vždy píšem pomôcku, koľko suchý kešu orechov máš cca namočiť na celkový recept. Verím, že pomôže. 

⇒ Nezabudni si dať vopred rozmraziť ovocie. Alebo si ho daj jemne spustiť na sporák, ak zabudneš. Áno, vieš použiť aj čerstvé ovocie, ale doporučujem pridať trochu tekutiny, ktorá tam chýba a počítam s ňou v pôvodnom recepte.

⇒ Dopraj si dostatok času na stápanie oleja a kakaového masla do tekutého stavu.

⇒ Všetky suroviny by mali ísť do mixéra v približne rovnakej teplote (izbovej). Ak sa ti stane, že sa to “zrazí”, nepanikár. Môže sa ti to stať vtedy, ak bude ovocie napríklad ešte dosť studené a oleje teplé. Jednoducho celú hmotu “vydoluj” z mixéra, daj do hrnca a jemne nad plameňom miešaj, kým sa to rozpustí. Stačí naozaj chvíľa. Potom daj naspäť do mixéra a pokračuj.

⇒ Počas dlhoročnej praxe som došla k určitým osobným záverom, ako napríklad: mango nikdy nekombinujem s kešu orechami, táto varianta mi nepríde obzvlášť najchutnejšia. Chuť horských čučoriedok zvýrazní trochu citrónovej šťavy. Kokosové varianty dezertov nikdy nespájam s kakaovým maslom, používam pri nich iba kokosový olej.  

⇒ Pri dvojvrstvových krémoch nie je potrebné dávať ich medzitým do chladničky. Mne sa páči, ak sú krémy preliate a vytvoria v rezoch zaujímavé vzory. Ale pokiaľ chceš krásne rovné vrstvy, tak samozrejme to urob. Predtým ako naleješ druhú vrstvu, nechaj tú prvú stuhnúť v chladničke. 

⇒ Najlepšie chutia raw dezerty, ak ich ešte pred servírovaním vytiahneš na chvíľu z chladničky “povoliť”. 

⇒ V lete doporučujem ako pri každom inom dezerte, aby nestáli príliš dlho na horúcom vzduchu, začnú sa topiť, keďže oleje povolia. 

⇒ Z každého korpusu (ak nezabudneš) si hneď odober trochu hmoty a vytvaruj tri štyri guličky, ktoré potom môžeš podľa chute obaliť. Ak pripravuješ raw dezert ako tortu, zídu sa ti na zdobenie a krásne na nej vyniknú. 

Tak a teraz môžeš ísť na to! Stačí si nižšie vybrať jeden z mojich receptov a pustiť sa do prípravy.

RECEPTY

Mango / Malina

Suroviny:

Korpus: 30g suchých pistácií, 100g suchých kešu orechov, 65g datlí

Malinový krém: 230g rozmrazených malín aj so šťavou, 90g napučených kešu orechov, 60g agáve, 40g roztopeného kakaového masla, 40g roztopeného kokosového oleja

Mangový krém: 250g sladkého manga (buď čerstvého alebo rozmrazeného), 80g roztopeného kokosového oleja, 45g roztopeného kakaového masla

Postup prípravy:

Suroviny na korpus okrem datlí vlož do nádoby na sekanie orechov a krátko rozmixuj. Potom pridaj datle a mixuj, kým sa to spolu spojí. Bude to trvať celé necelú minútu. Korpus vysyp do formy vystlanej papierom na pečenie, utlač najskôr rukami rovnomerne po celej ploche. Nakoniec si pomôž lyžicou a dôkladne ňou prejdi ešte raz každé miesto. Korpus tak bude rovnomerne rozložený, utlačený a nebude sa ti sypať pri krájaní. 

Suroviny na malinový krém vlož do mixéra a rozmixuj do hladka. Vylej na korpus.

Suroviny na mangový krém vlož do mixéra a rozmixuj na hladký krém. Rob to pomaly a dlhší čas, aby sa oleje dôkladne zapracovali. Vo výsledku potrebuješ naozaj jemný nadýchaný krém. Potom pomaly vylievaj po celej ploche na malinový krém. Aby bol dezert ešte lahodnejší, doporučujem dovnútra zatlačiť ovocie, skvelé sú maliny.

Daj chladiť do chladničky na cca 4 hodiny, aby dezert dobre stuhol. Pokiaľ budeš pripravovať väčšiu veľkosť, rátaj aspoň so 6 hodinami. Po stuhnutí môžeš nakrájať, ozdobiť a servírovať. Dobrú chuť!

Poznámka: 

Daj si namočiť 75g suchých kešu orechov